Hakkımızda


7 yıl önce ilk anne olduğumda çocuklarım Amerika’da  öğrenciyken gözlemlediğim gibi oyun gruplarında,çocuk kütüphanelerinde büyüyecek zannettim.Bitmeyen hastalık dönemleri, uykusuz gecelerin sabahlarında dışarıya çıkacak enerji bulamadığım günler evde çocuklarımla geçirdiğimiz zamanları daha iyi değerlendirmem  gerektiğini öğretti. 

Kızım Talya 3 aylık bebekken aşağıda paylaştığım yazıyı tesadüfen okuduğumda ,özellikle 0-6 yaş döneminde uyarılmamış beyin hücrelerinin öldüğünü öğrendiğim an sırtıma bir yük binmiş gibi hissettim.Elbetteki zekanın sadece genetik faktörlere bağlı olmadığını biliyordum ama anne-babanın çocuğa sunacağı uyaranlarla dolu zenginleştirilmiş çevrede oyun ve sevgiyle büyümesinin beyin gelişimine bu kadar katkısı olacağını hiç düşünmemiştim.Bu bilinçle tam 7 yıldır kızım Talya,oğlum Kuzey’in her yaş dönemindeki ihtiyacına göre eğitici eğlendirici oyuncak ,kitap araştırıp imkanlarım elverdiği sürece de satın alıp durdum.Hatta öyle bir hal aldı ki çevremde bu konudaki bilir kişi oldum .Bu bilgi birikimi  “Mucit Çocuklar”ı doğurdu.Çocuklar büyüyünce nasılsa dönerim dediğim Hürriyet gazetesi yerine ,bu oyuncakları  annelere ulaştırıp yavrularının gelişimlerine  vesile olmak çok daha kıymetli geldi..

Sevgiyle kalın

Bir bebek doğmadan önce beyin hücreleri ve neronlar oluşur. Doğumda bir bebeğin beyni bir yetişkinin beyninin % 25’i kadardır. Doğumda beynimizin işlevleri olan düşünme, anımsama, duygusal ve sosyal davranışlar gelişmemiştir.

Doğumdan sonra nöronlar arası bağlantılar (synapses) oluşmaya başlar. İlk bir yıl içerisinde milyonlarca bağlantı oluşmuş olur. 2 yaşında bir bebeğin beynindeki bağlantılar bir yetişkin beynindekilerden iki kat daha fazladır. Dışarıdan uyarı almamış nöronlar diğer nöronlarla bağlantıya geçmezler. İlk bağlantılar şekillendiğinde, beyin bu mevcut bağlantıları geliştirmeye başlar.

Çocukluk tecrübeleri beynin çalışan devrelerinde hangi hücrelerin kullanılacağında belirgindir. Uyarılmamış ve kullanılmayan hücreler elenirler. Bir bebek 3 yaşına geldiğinde, beyninin fiziksel büyümesinin % 90’ını tamamlanmıştır. Yaşamın ilk 10 yılında iyi uyarılmış nöral bağlantılar büyürler, kuvvetlenirler, daha iyi organize olurlar.. 3-6 yaş arası nöronlar arasındaki bağlantıların en üst seviyede gerçekleştiği dönemdir. Çocukluk döneminin geçtiği yaşam ve çevre koşulları beyin işlevselliğini olumlu veya olumsuz etkilediği, oyun oynamayan ve çok az dokunulan çocuklarda beyin gelişiminin akranlarından %20-30 daha az olduğu kanıtlanmıştır.

Destek

7x24 Müşteri Hizmetleri

İade Garantisi

14 Gün koşulsuz iade

Güvenli Alışveriş

256 BIT RapidSSL

Takipte Kalın

Mucit Cocuklar © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-Ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır